Kybernetes wytycza kierunek podróży, pokazując ocean wiedzy,
którą badamy w ramach projektu MerhlinLaboratory.
U źródeł wiedzy cybernetycznej możemy zrozumieć czym są procesory,
czyli „koła sterowe”, sterujące Urządzeniami Harmonicznej Fali.
Za datę powstania współczesnej cybernetyki uważa się rok 1948, w którym ukazała się książka N. Wienera Cybernetyka, czyli komunikacja i sterowanie w zwierzęciu i maszynie.
Tytuł tej książki stał się pierwszą współczesną definicją cybernetyki. Należy przy tym mieć na uwadze, że zarówno w książce Wienera, jak i w całej literaturze cybernetycznej wyraz „komunikacja” odnosi się do przekazywania informacji, porozumiewania się, przekazywania komunikatów, komunikowania (komunikacja na odległość nazywa się „telekomunikacją”) i nie ma nic wspólnego z transportem (przewozem, np. z komunikacją miejską, samochodową, itp.).
Współczesna cybernetyka zajmuje się więc przestrzenią informacji oraz jej wpływem na rzeczywistość.
W ciągu 70-ciu lat istnienia cybernetyka stała się czymś tak powszechnie znanym, że trudno byłoby znaleźć człowieka ze średnim wykształceniem, który by o niej nie słyszał. Niestety, ta optymistyczna ocena dotyczy słyszenia o cybernetyce. Sens cybernetyki wymyka się często nawet rozumieniu specjalistów korzystających z niej w pracy zawodowej.
Źródła historyczne cybernetyki.
Wyraz „cybernetyka” pochodzi z greckiego „kybernetiken” znaczącego umiejętność kierowania („kybernetes” – sternik okrętu). Według Platona wyrazu tego miał użyć Sokrates w zdaniu:
„Cybernetyka chroni od największych niebezpieczeństw nie tylko dusze, lecz również ciała i dobytek”* .
To zdanie jest kluczem do zrozumienia czym cybernetyka w istocie jest, a czym nie. Jednak w powyższym tłumaczeniu popełniono błąd. Kybernetes nie oznacza cybernetyki, ale „sternika okrętu”. Zdanie powinno więc brzmieć:
„Sternik okrętu chroni od największych niebezpieczeństw nie tylko dusze,
lecz również ciała i dobytek”.
Pierwotne znaczenie powyższego zdania otwiera nas na zrozumienie tego, czym w istocie cybernetyka była przed tysiącami lat. Kybernetes prowadzi nas do źródeł odpowiedzi na wiele niezadanych jeszcze pytań.
Źródła wiedzy cybernetycznej.
Prace Sokratesa, Platona /oraz innych filozofów i matematyków starożytnej Grecji/ koncentrowały się na naukach przyrodniczych – bezpośrednio związanych z opisem rzeczywistości. Dla nich podmiotem był człowiek oraz świat cyklicznych zjawisk naturalnych, w których egzystujemy.
Korzystając z ich prac, na nowo możemy określić podmiot, którym nie jest interes państwa, czy grupy ludzi, ale CZŁOWIEK, jako jednostka tworząca swoje życie. Dzięki zmianie perspektywy możemy również zobaczyć i zrozumieć nadrzędną rolę „sternika” w naszym życiu.
Procesor 144
Kybernetes wytycza kierunek podróży, pokazując ocean wiedzy, którą badamy w ramach projektu MerhlinLaboratory. U źródeł wiedzy cybernetycznej możemy zrozumieć czym są procesory, czyli „koła sterowe”, sterujące Urządzeniami Harmonicznej Fali.
Aby zrozumieć sens zagadnienia należy zadać pytania o symbole,
których użył Sokrates ~ 2.500 lat temu.
Sternik okrętu chroni od największych niebezpieczeństw nie tylko dusze,
lecz również ciała i dobytek.”
Kim jest ów „sternik”?
Czym jest „okręt”?
I jakie znaczenie mają dla nas odpowiedzi na te pytania?
Wniosek jest taki. Patrząc z perspektywy historycznej widać, że współczesna definicja cybernetyki wg Wienera okazuje się zbyt wąska w stosunku do rozległości tematu, którego pierwotny sens znajdujemy w pracach filozoficznych i matematycznych sprzed 2000 lat.
CDN.
~
Interesuje Cię ten temat?
Zapraszamy do naszego newslettera.
„τὴν κυβερνητικήν, ἣ οὐ μόνον τὰς ψυχὰς σῴζει ἀλλὰ καὶ τὰ σώματα καὶ τὰ χρήματα ἐκ τῶν ἐσχάτων κινδύνων”
źródło: zdanie Sokratesa użyte przez Platona w dialogu Gorgiasz 511d,
oryginalny zapis w grece.
*opracowanie własne na podstawie:
Marian Mazur., Społeczne znaczenie cybernetyki.
[w:] Nowe Drogi, nr 5, 1980, s. 152-163.
Artykuł Kybernetes – u źródeł zapomnianego sensu cybernetyki. pochodzi z serwisu MerhlinLaboratory.